بررسی تاثیر چیدمان لوله بر ظرفیت، دمای خروجی و افت فشار هوا

مطابق نتایج به دست آمده، به دلیل اغتشاش بالاتر جریان هوا در اطراف کویل های آب سرد در هواساز مدل 2، افت فشار هوا حدود دوبرابر افزایش یافته و در شرایط ابعادی یکسان، ظرفیت انتقال حرارت برای چیدمان متراکم تر بیش­تر است. در نتیجه این امر دمای خروجی هوا نیز کاهش می­یابد. از مزایای اصلی این طرح کاهش وزن خالص مواد مصرف شده، به دلیل کاهش تعداد ردیف لوله در یک سطح برابر است.

توزیع هوا در استخرها

یکی از مشکلات متداولی که در استخرهای سرپوشیده با پنجره های بزرگ به وجود می آید، تقطیر بخار آب موجود در هوا بر روی شیشه است. از آنجایی که پنجره ها در معرض تقطیر بخار آب هستند، طراحی سیستم های توزیع هوا باید با تمرکز بر این بخش انجام گیرد. البته با استفاده از شیشه های دو جداره، سه جداره یا شیشه های مرغوبی که ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارندمی توان این مشکل را به میزان زیادی کاهش داد.

بهینه سازی نامتقارن توربین

در اين مقاله طراحي و ارزيابي عملكرد يك توربين با هندسه متغير دوورودي نامتقارن مورد بحث قرار گرفت. اين طراحي توربين براي بهبود عمليات EGR موتور و افزايش استخراج انرژي از اگزوز در موتورهاي چندسيلندر بزرگ است. طراحي با تجزيه و تحليل ميانگين خط اوليه به منظور رفع پارامترهاي عمومي هندسي توربين آغاز شده سپس طراحي كامل توربين توسط مدلسازي سه بعدي CFD مورد ارزيابي قرار گرفت.

کمپرسور اسکرو

در سال 1967 دانهام بوش برای اولین بار در دنیا، کمپرسور اسکرو را خاص استفاده در چیلر تراکمی طراحی نمود و در چیلرهای خود به کار گرفت. با معرفی کمپرسورهای اسکرو توسط دانهام بوش انقلابی در صنعت چیلرسازی به وجود آمد؛ کمپرسور اسکرو به دلیل برترهایش نسبت به کمپرسور رفت و برگشتی، در کشورهای پیشرفته به سرعت جایگزین کمپرسورهای رفت و برگشتی شد. در ایران با توجه روند کند تغییر تفکر، در سال­های اخیر شاهد این جای گزینی بوده­ ایم.

نمودار سایکرومتریک

در حال حاضر منحنی­ های متفاوتی برای مشخصات هوا به کار برده می­ شود اما مهم­ترین و معمول ترین آنها دیاگرامی است که روی محور افقی درجه حرارت خشک (DBT) و روی محور قائم آن رطوبت مخصوص (W) درج گردیده. و ما بین این دو محور خطوط رطوبت نسبی، حجم مخصوص، دمای مرطوب و ... ترسیم شده است. شکل زیر شمای ساده ای از این نمودار با خطوط متفاوتی که نشانگر پارامترهای ذکر شده در بالا می باشند،

کنترل پیوسته ظرفیت

حرکت شیر لغزنده توسط ابتکار الکترونیکی منحصر به خود دانهام- بوش( به واسطه تغییرات دمای آب سرد خروجی ) و با نیروی هیدرولیکی کنترل می­ شود. وقتی کمپرسور به‌ طور کامل زیر بار می‌باشد، شیر لغزنده بسته است. عملیات کاهش بار با باز شدن دریچه از حالت بسته آغاز می­شود. حرکت دریچه، دهانه‌ای در کنار محفظه روتور ایجاد می‌کند. بنابراین گاز مکش‌شده می‌تواند قبل از فشرده شدن، از محفظه روتور به محدوده دریچه ورودی بر­گردد.

فلش اکونومایزر

 فلش اکونومایزر یا چرخه تزریق بخار جهت افزایش راندمان سیکل تبرید  قابلیت کمپرسور اسکرو عمودی دانهام بوش در کارکردن با فلش اکونومایزر یا چرخه تزریق بخار، ظرفیت را به ازاء 10% تا 15% افزایش ناچیز در مصرف برق، تا 25% افزایش می‌دهد. اکثر رقبای دانهام بوش که چیلرهای اسکرو تولید می‌کنند امکان به‌کارگیری فلش اکونومایزریا چرخه تزریق بخار را ندارند.